NOVINKY

26
Nov

Hosťom konferencie bude aj politický nonkonformista Matěj Stropnický z Prahy

Na medzinárodnú konferenciu o význame kultúry pre rozvoj mesta Kultúra a mesto: Sila príťažlivosti sú pozvaní spíkri z ôsmich európskych miest. Do diskusie vstúpia aj slovenskí odborníci Michal Hladký, Maroš Krivý a politici Ivo Nesrovnal a Magda Vášáryová. Posledným potvrdeným hosťom je exnámestník primátorky Prahy pre územný rozvoj a územný plán Matěj Stropnický, ktorý pre svoju nekompromisnosť získal reputáciu politického nonkonformistu. Konferencia, ktorej hlavným cieľom je prispieť k diskusii o budúcnosti Európy práve prostredníctvom kultúrneho plánovania a tvorby kultúrnych politík v mestách a regiónoch, sa uskutoční 8. a 9. decembra 2015 v Pisztoryho paláci, hlavným organizátorom je A4 – asociácia združení pre súčasnú kultúru.

Sme radi, že diskutovať príde primátor hlavného mesta SR Ivo Nesrovnal, čo mu poskytne príležitosť konfrontovať jeho vlastné pohľady na úlohu kultúry v meste so skúsenosťami z iných metropol – Bratislave geograficky aj veľkosťou blízkeho Brna či Prahy. Tešíme sa aj z účasti poslankyne NR SR Magdy Vášaryovej, ktorá sa dlhodobo usiluje presadzovať koncepčné zmeny v oblasti kultúry ako na národnej úrovni, tak i na úrovni Bratislavy,“ povedal jeden z jej organizátorov Bohdan Smieška, expert platformy Kultúrna Bratislava. Okrem NesrovnalaVášáryovej sa na panelových diskusiách zúčastnia aj ďalší spíkri zo Slovenska: riaditeľ Košice 2013 n.o. a agentúry Creative Industry Michal Hladký a profesor Urban Studies na Fakulte architektúry Estónskej akadémie umenia v Tallinne Maroš Krivý.

Do Bratislavy pricestuje aj Matěj Stropnický, zastupiteľ Hlavného mesta Prahy, spoluzakladateľ združení Žižkov (nejen) sobě, v ktorom ide o spravodlivú privatizáciu bytov a Tady není developero, v rámci ktorého usiluje o záchranu Nákladnej železničnej stanice Žižkov. „Špeciálny význam má pre nás aj dohodnutá účasť Matěja Stropnického, donedávna námestníka primátorky Prahy pre územný rozvoj a územný plán. Jeho reputácia politického nonkonformistu so zásadovými postojmi, odmietajúceho zákulisné politické hry ho síce obrala o funkciu, čo však na druhej strane výrazne mobilizovalo aktivity občianskej verejnosti v Prahe,“ dodal Smieška. Stropnický bude jedným z diskutujúcich v prvý deň konferencie (8. 12.) od 14.00 hod. v bloku s názvom Kultúrne mesto: vízia udržateľnosti.

Ďalší kultúrni manažéri, tvorcovia kultúrnych politík a teoretici sú z Berlína, Viedne, Prahy, Brna, Plzne, Ľubľany, Tallinnu, Záhrebu a Košíc. Pozvanie prijali: Elisabeth Leitner – koordinátorka projektu Kulturhauptstadt 2024, prednáša na Fakulte architektúry a priestorového plánovania TU vo Viedni, Emina Višnić – kultúrna manažérka a konzultantka, podpredsedníčka výkonného výboru európskej siete Culture Action Europe, Gernot Wolfram – profesor, kultúrny teoretik a publicista, expert Team Europe Európskej komisie, Jiří Sulženko – programový riaditeľ projektu Európske hlavné mesto kultúry Plzeň 2015, Marcin Poprawski – viceprezident ENCATC – európskej siete vzdelávania v kultúrnom manažmente a kultúrnej politike, Simon Kardum – expert na kultúrne stratégie, kritik, riaditeľ Kina Šiška v Ľubľane, Simona Škarabelová – lektorka a konzultantka, členka Výkonného výboru iniciatívy Brno kulturní, Vesna Čopič – konzultantka a expertka na kultúrnu politiku a kultúrny manažment, prednáša na Ľubľanskej univerzite, Viktor Piorecký – koordinátor kultúrnej politiky na magistráte mesta Brna. (Profily spíkrov: http://kulturaamesto.sk/panelisti/)

V súčasnosti sa veľa rozpráva o kreativite, pred niekoľkými rokmi sme hovorili o potrebe kultúrneho dialógu, predtým o význame podpory kultúrnej diverzity. S postupom doby sa mení jazyk, názvy aj definície, podstatným zjednocujúcim menovateľom však zostáva, že existuje vedomie potreby spoločného úsilia dosiahnuť systémovú zmenu vo vnímaní kultúry na úrovni miest a regiónov, ktorá môže byť významným faktorom udržateľnosti či rozvoja mestských aglomerácií. Na konferenciu sme preto pozvali spíkrov, ktorí sú rôznymi spôsobmi výrazne zaangažovaní do verejných diskusií či strategických procesov, v ktorých sa kultúra dostáva do centra pozornosti práve ako nástroj zmeny pri riešení problémov súčasných miest,” dodal Smieška.

Jedným z hlavných zámerov organizátorov medzinárodnej konferencie je kriticky preskúmať aktuálne záujmy, vzťahy, spory a otvorené otázky o význame kultúry a jej pozícii v kontexte súčasného európskeho mesta. V programe sa sústrediť na témy, ktoré môžu mať zásadný význam aj konkrétne pre Bratislavu.

Konferenciu uzavrie (9. 12.) záverečná diskusia, ktorá zhrnie jej výstupy za účasti moderátorov jednotlivých panelov. O tom, aké by malo byť kultúrne mesto Európy 21. Storočia a aké výzvy čakajú v najbližšej dobe na Bratislavu budú diskutovať: Fedor Blaščák, Michal Hvorecký, Zora Jaurová, Olga Škochová Bláhová, moderovať bude Bohdan Smieška.

Súčasťou konferencie bude aj sprievodný program, ktorý sa uskutoční v priestoroch A4 na Karpatskej ulici v Bratislave (budova YMCA). Bude ním 32. vydanie bratislavskej PechaKucha Night, tentokrát nepredstaví ľudí, ktorí umenie a architektúru priamo vytvárajú, ale ukáže kultúrnych iniciátorov, propagátorov a koordinátorov, teda ľudí, ktorí stoja v pozadí kultúrnych iniciatív zo Slovenska a okolitých krajín.

Vstupenky na konferenciu sú ešte k dispozícii, viac informácií ponúka stránka www.kulturaamesto.sk sekcia lístky (http://kulturaamesto.sk/listky/ ).

Partnermi konferencie sú: Creative Europe Desk Slovensko, Goethe-Institut Bratislava, Bratislavský samosprávny kraj, Mestská časť Bratislava – Staré Mesto, o.z. Punkt a podporu jej poskytli Nadácia otvorenej spoločnosti prostredníctvom Fondu pre mimovládne organizácie a Ministerstvo kultúry SR.

 

TLAČOVÁ SPRÁVA, Bratislava, 26. november 2015

Zuzana Golianová, mediálna podpora projektu